Zimowy czas wolniej płynie - 5 rad na zwiększenie produktywności zimą.

Zimowy czas wolniej płynie?…

Czy Ty też masz wrażenie, że ostatnio częściej zmuszasz się do zrobienia czegokolwiek? Do wstania rano z łóżka, wyszykowania się do pracy, do obowiązków domowych? Ja zdecydowanie tak się teraz czuję. Widzę też podobny trend wśród moich znajomych. Czy coś jest z nami nie tak?

Spokojnie, to tylko zima.

Rytmu natury nie da się oszukać. Choć próbujemy odgrodzić się od niego murami naszych domów, ulicami miast i szklanymi ekranami, on cały czas jest w nas. Nadaje tempo biciu serca oraz biegowi myśli w głowie. A to znaczy, że zimową porą nasz organizm zwalnia. Musimy zwolnić i my.

Nagie drzewa zwalniają metabolizm hamując krążenie odżywczych soków w swoich pniach. Borsuki i niedźwiedzie z pełnymi brzuchami zasypiają snem zimowym. A my? Dalej uważamy, że powinniśmy być tak samo produktywni, jak w środku lata. Albo gorzej, czujemy, że narzuca nam to świat zewnętrzny. To prawda, że zobowiązania zawodowe i prywatne wymagają od nas pewnej aktywności, z której nie możemy zrezygnować. Jednak w tym zimowym czasie warto szczególnie o siebie zadbać. Jak?

sen zimowy

1. Wysypiaj się.

Jeśli nie masz w domu maleństwa, które budzi Cię nieustannie w nocy, wykorzystaj długą noc na sen. (A jeśli masz maleństwo, głowa do góry – dzieci szybko rosną 😉 Nie siedź do późna przed szklanym ekranem. Aby zregenerować siły zimą, potrzebujesz głębokiego snu.

2. Zacznij dzień powoli.

Szklanką gorącego napoju, chwilą refleksji, czytaniem książki lub pisaniem dziennika. Wystarczy 10-15 minut z rana poświęcić spokojnemu wybudzeniu, abyś odczuł kojący wpływ tej rutyny na Twoje samopoczucie.

Chwila spokoju z gorącą herbatą.

3. Znajdź czas na regularne zdrowe posiłki.

Zimową porą mam większy apetyt, a Ty? Ja mam ochotę na większą ilość pieczywa, gęste zupy i słodycze. Ale żeby dobrze odżywić organizm i zapewnić sobie energię, musimy pamiętać o warzywach. O tej porze roku najlepiej jeść warzywa korzeniowe, kiszonki i kiełki, które da się łatwo wyhodować w domu.

Spożywanie sezonowo dostępnych warzyw pomaga dostarczyć sobie maksymalnie dużą ilość substancji odżywczych bez niepotrzebnych chemicznych nawozów i konserwantów. Sprawdź w Internecie, jakie warzywa są dostępne o tej porze roku i jedz na zdrowie!

4. Rozmawiaj z bliskimi.

Jeśli krótkie dni i mała ilość światła słonecznego przyprawiają Cię o chandrę, porozmawiaj z członkiem rodziny. Spotkaj się z przyjaciółmi. Pielęgnuj więzi, dzięki którym i Ty, i Twoi bliscy możecie liczyć na wsparcie. Wzajemnie naładujecie swoje baterie i dużo łatwiej będzie przetrwać ten trudny czas. Razem zawsze weselej.

5. Zrób dla siebie coś przyjemnego.

Kiedy po pracy i innych sprawunkach wreszcie wrócisz do domu, odpocznij chwilę. Zanim rzucisz się do gotowania, prania, sprzątania – złap oddech. Może to będzie chwila wpatrywania się w płomyk świecy, z gorącą herbatą w dłoniach i kocykiem na kolanach? Zabawa z kotem, taniec do ulubionej piosenki, gorący prysznic? Zrób najpierw coś dla siebie, później będzie łatwiej ratować resztę świata.

Czas na relaks przy świecy.

Zimowy czas rzeczywiście wolniej płynie. Nie pospieszaj go na siłę. Zwolnij razem z nim – zdążysz zrobić to, co konieczne. A do tego będziesz mieć więcej energii i radości z życia.

Miłego zimowego dnia!

Napisz komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *